Nacházíte se:    Hlavní strana   >   Články a aktuality   >   Články

Rychlé kamery Basler ace s čipy CMOSIS

11.1.2012 |

Světový výrobce průmyslových kamer, společnost Basler AG představuje velmi zajímavé kamery se senzory CMOSIS s rozlišením 2 a 4 megapixely a s vysokými snímkovými kmitočty. Senzory jsou integrovány do platformy ace, která vyniká kompaktními rozměry a velkou flexibilitou. Kamery je možno pořídit ve variantě pro rozhraní GigE Vision, nebo Camera Link. V budoucnu budou k dispozici také kamery pro USB3 Vision.

Kamery Basler ace s těmito čipy nabízejí vysoké rozlišení a výjimečný výkon za extrémně nízkou cenu. Superlativa jsou v případě těchto kamer naprosto na místě, protože Basleru se podařilo vytvořit kameru, která kvalitou obrazu a výkonem může směle konkurovat několikanásobně dražším kamerám ostatních výrobců.

V tomto článku se zaměřujeme na kamery s rozhraním Camera Link. Parametry kamer s rozhraním GigE Vision naleznete na stránce produktu.

 

Senzor CMOSISCMOSIS - základní fakta

Firma CMOSIS vznikla v roce 2007 a ve velmi krátké době přišla na trh s obrazovými senzory založenými na technologii CMOS s rozlišením 2 a 4 megapixely. Právě tyto čipy jsou použity v nejvýkonnějších kamerách Basler ace. CMOSIS přináší špičkové parametry s nejnovější technologií. Ve srovnání s konkurencí mají tyto senzory srovnatelné nebo lepší parametry a to za velmi dobrou cenu.

 • Technologie: CMOS
 • Rozlišení 2 megaixely / 4 megapixely
 • Snímková frekvence až 340 fps / 180 fps
 • Rozteč pixelů: 5,5 µm
 • Barevné i černobílé
 • Bitová hloubka 10 / 12 bitů

Kvalitativní parametry dosahované kamerami Basler ace s čipy CMOSIS:

 • Temný šum: 13 e-
 • Saturační kapacita: 11 600 e-
 • Kvantová efektivita: 60 %

 

Vysoká snímková frekvence

Kamery Basler ace s rozhraním Camera Link využívají 100 % potenciálu senzorů CMOSIS a jsou schopny pracovat s nejvyšší frekvencí při maximálním rozlišení. Pro vysokorychlostní aplikace je velmi vhodná kamera acA2000-340km/c dosahující snímkové frekvence až 340 fps při rozlišení 2 megapixely. Omezením rozlišení lze dosáhnout zvýšení snímkového kmitočtu až na jednotky tisíc fps.

Tam, kde je třeba zachytit rychlý pohyb s vysokým rozlišením (například pro snímání živých vzorků mikroskopem), je vhodné použití kamery acA2040-180km/c s rozlišením 4 megapixely a maximální frekvencí 180 fps.

 

Přehledová tabulka

(kliknutím na název zobrazíte stránku kamery)

Označení Senzor Velikost Rozlišení Frekvence Technologie
acA2000-340km
acA2000-340kc
CMOSIS CMV2000 2/3" 2048 x 1088 340 fps CMOS, Global Shutter
acA2040-180km
acA2040-180kc
CMOSIS CMV4000 1" 2048 x 2048 180 fps CMOS, Global Shutter

 

Komunikační rozhraní Camera Link

Z důvodu vysokých datových toků z kamer Basler ace je pro komunikaci s PC použito rozhraní Camera Link ve specifikaci Full (kamera je však zpětně kompatibilní se specifikacemi Base a Medium). Pro připojení k framegrabberu se používají dva kabely s konektory SDR (někdy označované HDR) na straně kamery. Kameru je možné napájet z rozhraní (PoCL), nebo z externího konektoru.

Pro dosažení maximálního výkonu musí framegrabber podporovat tyto parametry:

 • Camera Link Full
 • Bitová hloubka: 10/12 bitů
 • Geometrie: 10 Tap (1X10-1Y)
 • Frekvence: 82 MHz (pozor na správnou kabeláž!)

Těmto požadavkům vyhovují například tyto framegrabbery:

National Instruments PCIe-1433 PoCL

BitFlow Karbon-CL

TroublePix Software

Ke kamerám je zdarma dodáván softwarový balíček obsahující ovladače pro kameru a také SDK pro vývoj vlastních aplikací. Pro záznam obrazu z kamery lze také použít program StreamPix nebo TroublePix, který je s kamerami Basler i s uvedenými framegrabbery plně kompatibilní.

 

Použití ve vysokorychlostních aplikacích

Kamery jsou určené především pro snímání rychlých dějů v průmyslu, ve sportu, biologii a lékařských aplikacích, atd. Kamery Basler ace disponují dostatečnou snímkovou frekvencí pro řadu aplikací, a mohou se tak stát zajímavou alternativou k vysokorychlostním kamerám s vnitřní pamětí.

Neomezená záznamová kapacita

Většina vysokorychlostních kamer zaznamenává data do vnitřní paměti, a tak délka sekvence bývá silně omezená její velikostí. Rozšíření paměti kamery o jednotky gigabajtů bývá finančně velmi náročné (v řádu desítek tisíc Kč za 1 GB). Oproti tomu kamery Basler ace posílají obrazová data do počítače v reálném čase. Délka zaznamenávané sekvence je tak omezena pouze velikostí paměti počítače nebo diskového pole. Pro extrémně náročné aplikace (do vozidel, letadel, atd.) lze použít speciální záznamová zařízení, například DVR Express Core od firmy IO Industries.

Náhrada starších kamer Basler

Kamery Basler ace s čipy CMOSIS jsou určeny jako náhrada starších kamer řady A400 a A500.

 

Kontakt

Máte-li další dotazy, nebo chcete-li vytvořit cenovou nabídku na kamery Basler ace, kontaktujte nás.

 

Odkazy a dokumenty ke stažení

Basler ace - stránka produktu

Basler ace - stránka produktu

Datasheet ke kamerám Basler ace

Datasheet ke kamerám Basler ace

« zpět