Nacházíte se:    Hlavní strana   >   O produktech   >   Software pro záznam obrazu NorPix   >   StreamPix

StreamPix - záznam z kamer

StreamPixVlajkovou lodí firmy NorPix je aplikace StreamPix (Nová verze 7), která je určená pro záznam obrazu z jedné nebo více kamer, nebo z karty pro zpracování obrazu (např. CameraLink). Aplikace StreamPix je optimalizována tak, aby bylo dosaženo co nejefektivnějšího přenosu dat z kamery na záznamové médium. Zaznamenávat lze jak do paměti RAM, tak přímo na harddisk. Program StreamPix bez problémů zvládá zpracovávat data rychlostí až 2.6 GB/s. Udávané maximální hodnoty jsou však čistě teoretické, skutečná hodnota závisí na rychlosti záznamového média a propustnosti komunikačního rozhraní. V praxi lze dosáhnout mnohem vyšších hodnot, ale zatím nejsou k dispozici vhodná komunikační rozhraní pro kamery.

 

Hlavní okno programu StreamPix (klikněte pro zvětšení)Použití programu StreamPix

StreamPix je především určen pro analýzu rychlých dějů v průmyslu, v lékařství, sportu, filmovém průmyslu, astronomii, atd. Každý snímek je označen časovou značkou s mikrosekundovou přesností (při použití externí synchronizace např. pomocí GPS). Tím však jeho možnosti nekončí. Díky příjmu signálu GPS, LTC a IRIG-B umí společně se snímaným obrazem zaznamenávat také přesnou pozici k pozdější analýze.

Program StreamPix dokáže snímat a zaznamenávat obraz z jedné nebo více kamer současně. Výrobce udává, že je možno připojit až 48 kamer najednou. Pokud je potřeba více kamer, lze systém rozšířit o další PC, které se vzájemně synchronizují přes ethernet. Všechny takto připojené stanice lze jako klienty ovládat dálkově z jednoho PC. Tato funkce je součástí rozšiřujícího modulu, který je možno dokoupit k základnímu balíku.

 

Ovládání programu StreamPix

Nejdůležitější funkcí programu StreamPix je záznam obrazových dat z kamery. K ovládání programu slouží panel v horní části okna, který je podobný tomu z kancelářského balíku Office.

GUI StreamPix

Před připojením kamery je vždy nejprve nutné nahrát příslušný ovladač, který dodává výrobce kamery. Na stránkách výrobce naleznete seznam aktuálně podporovaných kamer a framegrabberů. Po nahrání ovladače se automaticky vyhledají připojené kamery a zobrazí se živý náhled. Pro nahrávání již stačí pouze stisknout červené tlačítko Record. Nasnímaný záznam lze pomocí jednoduchých tlačítek přehrávat libovolnou rychlostí tam i zpět, je také možné si část sekvence zobrazit jako posloupnost jednotlivých snímků v tzv. thumbnail módu. Program StreamPix používá vlastní formát pro ukládání dat, ale je možný převod (nebo i přímé nahrávání) do standardních formátů (AVI, MOV, JPEG, TIFF, BMP).

 

Nejdůležitější vlastnosti a funkce programu StreamPix:

 • Záznam sekvencí z (nejen) vysokorychlostních digitálních a analogových kamer
 • Podpora velkého množství digitálních a analogových kamer a framegrabberů
 • Podpora kamer s rozhraním GigE, Camera Link, USB 3.0, CoaXPress
 • Podporuje driver WDM DirectShow
 • Nahrávání z až 48 kamer současně – závisí na výkonu počítače a možnostech sítě
 • Nahrávání přímo na pevný disk nebo do RAM rychlostí až 2.6 GB/snVidia CUDA
 • Kompatibilní s Windows XP, Vista, Windows 7, 8 a 10 (32 i 64 bitová verze)
 • CUDA JPEG komprese
 • Time lapse pořizování videa
 • Záznam zvuku

 

Možnosti ukládání:

 • Nahrávání nebo export do formátů AVI, MOV
 • Ukládání sekvence obrázků JPEG, BMP, FIFF, PNG, FITS, atd.
 • Každý snímek má svou časovou značku s mikrosekundovou přesností – závisí na zdroji časování
 • Možnost použití externího zdroje přesného času (IRIG-B, GPS, LTC)
 • Spouštění předem naprogramovaných skriptů
 • Pre/Post Recording – spouštění záznamu s předstihem nebo se zpožděním
 • Přehrávání záznamů různou rychlostí dopředu i dozadu
 • Synchronní záznam a přehrávání sekvencí z více kamer
 • Thumbnail viewer – možnost zobrazení sekvence jako jednotlivých filmových políček

 

Přídavné moduly zdarma

Jedná se moduly, které jsou automaticky instalovány v základním balíku programu StreamPix. Některé moduly přidávají do obrazu další informaci, jiné například zobrazují aktuální stav obrazu a počítače. Seznam přídavných modulů zdarma naleznete zde.

 

Prémiové moduly

Tyto moduly dále rozšiřují funkce programu StreamPix. Vybrané moduly je při instalaci nutné zvolit. Moduly jsou placené a pro jejich plnou funkci je nutná aktivace. Seznam prémiových modulů naleznete zde.

 

Vzdálené ovládání

Pro kontrolu a synchronizaci více kamer z více počítačů je určen program StreamPix Remote. Program umožňuje vzdálené ovládání více než jedné instance programu StreamPix. Instance StreamPixu mohou běžet na různých počítačích v síti. Záznamy z jednotlivých kamer jsou navzájem synchronizovány.

 

Licencování programu StreamPix

Licencování StreamPix Program StreamPix je možno zakoupit s licencí pro konkrétní počítač. Tato licence je nepřenosná a při změně hardware počítače (např. výměně harddisku nebo síťové karty) může dojít k jejímu zneplatnění. Pro možnost použití na více počítačích (nikoli zároveň) doporučujeme zakoupit hardwarovou přenosnou licenci ve formě USB klíče.

 

Vývoj vlastních aplikací

Pro použití jádra systému StreamPix v uživatelských aplikacích je možno objednat doplněk Hermes API SDK, který poskytuje většinu funkcí, které naleznete i v programu StreamPix. Podporovány jsou programovací jazyky .NET (VB.NET, C#), C a C++.

 

Podporované kamery

Program StreamPix lze použít s většinou kamer světových výrobců jako například Basler, JAI, Dalsa, AVT, apod. Podporovány jsou kamery s rozhraním IEEE1394, GigE Vision, USB 3.0, CoaxPress, Camera Link a analogové kamery. V budoucnu HS link.

Na stránkách výrobce naleznete seznam aktuálně podporovaných kamer a framegrabberů.

Vyzkoušejte si program StreamPix zdarma!

 

Přejít do e-shopu Položit dotaz

 

Odkazy a dokumenty ke stažení
Externí odkaz

StreamPix na stránkách výrobce

Externí odkaz

Brožura (pdf)

Články

Rychlé kamery Basler ace s čipy CMOSIS

Multimédia
YouTube

Norpix na YouTube

Screenshoty z aplikace StreamPix 7