Nacházíte se:    Hlavní strana   >   Články a aktuality   >   Články

Nebojte se Camera Linku

Camera Link logo1.10.2011 |

Nejpopulárnějším komunikačním rozhraním dneška je bezesporu ethernet. V oblasti kamer pro strojové vidění tak gigabitový ethernet spolehlivě válcuje FireWire i USB. Jediné rozhraní, které si už léta udržuje stálou pozici je Camera Link. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o poměrně starou technologii, stále je velmi populární a hojně používaná. Pojďme se tedy podívat, proč bychom se o Camera Link měli zajímat.

Camera Link je standardizované paralelní rozhraní pro komunikaci a sběr dat z digitální kamery. Jedná se o velmi robustní a spolehlivou sběrnici, která je schopná přenášet data rychlostí až 655 MB/s (v poslední době se ovšem objevují karty schopné přenést až 850 MB/s, například NI PCIe-1433). To zatím nedokáže žádné z výše zmiňovaných rozhraní. Sběrnice Camera Link je tak určena pro výkonné kamery snímající vysokou rychlostí v řádech stovek snímků za sekundu, nebo pro řádkové kamery s vysokým rozlišením.

Velkou výhodou Camera Linku je velká přenosová kapacita. Nevýhodu Camera Linku je nutnost použít speciální kartu (framegrabber) do PC a omezená délka kabelů na 10 m.

 

Jak vznikl Camera Link

LVDS a Channel Link

Kamera s rozhraním Channel LinkJeště v dobách masivního používání analogových kamer vznikla potřeba digitalizace kamer včetně komunikačního rozhraní. Jako fyzická vrstva byl vybrán standard RS-644 (LVDS – Low Voltage Differential Signaling), na kterém firma National Semiconductor postavila vysokorychlostní rozhraní Channel Link. To je složeno ze 4 párů vodičů přenášejících data a jednoho páru pro časový signál. Maximální přenosová kapacita této konfigurace je 255 MB/s.

Kamery pro Channel Link měly zvlášť oddělený konektor pro sériovou komunikaci s kamerou (nastavování parametrů, spouštění) a konektor pro přenos dat Channel Link (viz. obrázek vpravo).

 

Konečně Camera Link

Logicky tedy následovaly snahy o zjednodušení kabeláže a sdružení veškeré komunikace s kamerou do jednoho kabelu. Proto vznikl standard Camera Link. Pro spojení s kamerou používá 26 pinový MDR konektor, který sdružuje jeden kanál Channel Link a sériovou komunikaci s kamerou. Tato konfigurace se označuje jako Camera Link Base a její maximální kapacita je 255 MB/s. Pro vyšší kapacity se již musí použít rozšířená konfigurace Medium nebo Full, kdy se připojí další kabel se dvěma kanály Channel Link. Celková kapacita se tak zvýší na 510 MB/s (Medium), resp. na 680 MB/s (Full).

Architektura rozhraní Camera Link

 

Co je potřeba pro komunikaci

Potřebujete kameru, jeden nebo dva kabely (podle konfigurace) a kartu pro zpracování obrazových dat, tzv. framegrabber. Externí trigger se již nepřipojuje na digitální vstupy na kameře, ale přímo na framegrabber, který je vybaven příslušným vstupem.

Framegrabber BitFlow Framegrabber National Instruments

Framegrabbery od firem BitFlow a National Instruments

Softwarově pak ovládáte kameru přes sériový port (je součástí rozhraní Camera Link) speciální aplikací, kterou dodává většinou výrobce kamery (u kamer Basler je to program CCT+). Data z kamery snímáte rovnou z framegrabberu pomocí příslušného API poskytovaného výrobcem framegrabberu.

 

Varianty, konektory, PoCL

Kabel Camera Link

Základní variantou je 26 pinový konektor MDR. V mnoha kamerách se z důvodu malých rozměrů používá konektor HDR, označovaný také jako Mini-Camera Link.
Řadu kamer je možné přímo napájet z rozhraní Camera Link (musí to podporovat framegrabber). Takováto technologie se označuje jako PoCL (Power over Camera Link), nebo někdy se uvádí PMCL (Power over Mini-Camera Link)

Konektor MDR Camera LinkKonektor MDR Camera Link na kameře

Konektor MDR Camera Link

Konektor HDR Mini-Camera LinkKonektor HDR Mini-Camera Link na kameře

Konektor HDR Mini-Camera Link

 

Odkazy a dokumenty ke stažení

Externí odkaz

Wikipedia: Camera Link

Externí odkaz

Camera Link Technology Brief - krátký, ale přesto podrobný popis rozhraní

« zpět