Nacházíte se:    Hlavní strana   >   Články a aktuality   >   Články

XIMEA zrychluje – představila technologii Thunderbolt 2

XIMEA zrychluje – představila technologii Thunderbolt 208. 01. 2016 |

Výrobce XIMEA udělal další krok v integraci technologie Thunderbolt™ 2 do kamer pro průmysl a vědu. Technologii se povedlo certifikovat v prvním modelu kamer a nyní má otevřenou cestu i do dalších typů v portfoliu společnosti XIMEA, která díky tomu aktuálně pracuje na modelech s novými kvalitními senzory s vysokým rozlišením.

 

Kamery XIMEA s rozhraním Thunderbolt 2

 

Řada kamer xiT jako první obsahuje prototypy Thunderbolt™ 2, které XIMEA prezentovala již na veletrhu VISION 2014 a následně je představila na letním Intel Development Forum 2015. Další testy proběhly také na několika seminářích Thunderbolt™ Plugfests, kterých se účastnili nezávislé laboratoře spolu s kritickou odbornou veřejností. Finální výsledky pak zajišťují bezproblémovou kompatibilitu s dalšími zařízeními, jenž používají starší technologii Thunderbolt™.

V prodeji je nyní model MT200 osazený senzorem CMV20000 od firmy CMOSIS, jenž nabízí celých 20 Mpix a v plném rozlišení umožňuje snímat s Global Shutter 30 snímků za sekundu při 12-ti bitové hloubce. Díky Thunderbolt™ 2 zvládne kamera odesílat 20 GBit/s bez potřeby speciální sběrnicové karty, tzv. framegrabberu a to na vzdálenost až 60 metrů za použití optické kabeláže. Uchycení objektivu je zajištěno pomocí EF-mount pro dynamické ovládání a zaostřování.

K dispozici je zdarma i API/SDK podporující Windows 32/64 a operační systém Mac OS X. Podpora pro Linux je aktuálně ve vývoji.

Je jasné, že technologie Thunderbolt™ 2 udává budoucí směr v komunikačním rozhraní nejen u kamer, ale i u výpočetní techniky, kde aktuálně nastupuje už Thunderbolt™ 3, jenž zvládá přenášet závratných 40 GBit/s. Nechme se překvapit, kdy další upgrade technologie dorazí i do kategorie strojního vidění. Každopádně kamery XIMEA xiT s technologií Thunderbolt™ 2 jsou již nyní v nabídce ELCOM.

 

A co Thunderbolt vlastně je?

Pokud si kladete otázku co technologie Thunderbolt má vlastně znamenat, budeme se snažit zde stručně odpovědět. Thunderbolt znamená rychlé komunikační rozhraní mezi jednotlivými prvky hardware. Na vývoji se podílel zejména Intel za technické podpory Apple, který je jako první zakomponoval do svých MacBooků již v roce 2011. Technologie je založena na konektoru DisplayPort od Apple a s nadsázkou řečeno – chová se jako externí sběrnice PCI Express. Díky dvoukanálové oboustranné komunikaci umožňuje propustnost až 40 Gb/s.

 

Thunderbolt specifikace:

  • Využívá rozhraní PCI Express 2.0 ×4 (max. 16 Gb/s)
  • Standardní propustnost po jednom kabelu až 10 Gb/s (20 Gb/s)
  • Thunderbolt řadič zvládne až 40 Gb/s (obousměrně, dvoukanálově)
  • Odezva je 8 ns
  • Maximální výkon 10 W
  • Lze připojit až 7 zařízení na jeden port
  • Umožňuje implementovat různé protokoly i optický přenos

Rozdíl rychlosti v přenosu 100GB souboru

 

Modely kamery naleznete zde

 

« zpět